ABD Tıbbi Vizesi

Tıbbi tedavi için geçici olarak Amerika’ya girmek isteyen kişiler, göçmen olmayan bir vize türü ve altı ay geçerliliği olan Ziyaretçi Amerika Vizesini (B2), kullanarak seyahat edebilirler.

Her aile üyesinin başvurusu ayrı olarak incelenir. Her aile üyesine, aile üyesinin sunduğu başvuru temelinde bireysel vize verilir. Mülakat ve parmak izi uygulaması için Amerika Konsolosluğu başvuru sahibini çağırmaktadır.

Genel olarak, B1/B2 vizesine sahip adaylara çalışma ya da eğitim izni verilmez.

Tıbbi tedavi için Amerika’ya gitmek isteyen kişiler, aşağıdakileri temin etmelidir:

Tıbbi tedavinin nedenini ve adayın neden Amerika’ya gitmeye karar verdiğini gösteren yerel doktor raporu ya da beyanı. Amerika’daki tıbbi tedaviye ilişkin randevunun kanıtı; örneğin randevunun tarihi ve zamanı, doktorun ismi ve adayın Amerika’da ziyaret edeceği klinik ya da hastanenin adını gösteren belge. Adayın alacağı tıbbi tedavi bedelinin tam veya tahmini tutarını gösteren Amerika’daki hastane ya da klinikten temin edilmiş bir yazı ya da diğer tür bir belge. İlgili yazı, doktor ücretlerini, hastane ücretlerini, anestezi ücretlerini ve tedavi için gerekli diğer tüm hizmetleri içermelidir. Adayın ödeme şartlarını kabul ettiklerini ve bu yükümlülüklerin ifası için Amerika’ya ait hiçbir fonunun kullanılmayacağını belirten Amerika’daki ilgili doktor ve/veya hastane tarafından gönderilen bir yazı. Amerika’da alınacak tıbbi tedaviye ilişkin ücretlerin ödemesi için yeterli kaynak olduğuna dair kanıt. Bu miktara seyahat, konaklama, yemek ve benzeri durumlar için gereken ücretler de dahildir. Ayrıca, adaya eşlik eden her birey kendi seyahat giderlerini karşılayacak yeterli kaynağa sahip olmalıdır.

B-2 Tıbbi Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi için gereken evraklar

 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını, Amerika’da kalma süresini belirten Konsolosluğa hitaben)
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin neden Amerika’da tedavi görmeye karar verdiğini ve tıbbi tedavinin nedenlerini açıklayan doktor raporu
 • Birleşik Devletlerde tıbbi tedavi görüleceğine dair doktor-hastane randevusunun kanıtını gösteren belge (randevu tarihi, doktorların isimleri, tedavi görülecek klinik ya da hastanenin adını gösteren belge)
 • Alınacak tıbbi tedavi bedelinin tutarını gösteren, Amerika’daki hastaneden veya tedavi alınacak merkezden alınan belge. (Bu belge hastane, doktor, ameliyat ve tedavi dahilindeki diğer tüm hizmetlerin ücret bilgilerini içermelidir.)
 • Tedavi için vize başvurusunda bulunan kişinin hastane ve doktor masraflarını ödeme şartlarını kabul ettiğini gösteren, Birleşik Devletlere ait hiçbir başka mali kaynağın kullanılmayacağını belirten ilgili hastane veya doktor tarafından gönderilen bir yazı
 • Alınacak tıbbi tedavinin içerdiği ücretlerin ödemesi için Türkiye’de yeterli parasal kaynak olduğuna dair kanıt. (Söz konusu masraflar seyahat, konaklama, yemek ve benzeri durumlar için gereken ödeme miktarlarını da kapsar. Buna ilaveten vize başvurusunda bulunan tıbbi tedavi alacak kişiye refakat eden kişi veya kişiler de seyahat masraflarını kendi imkanlarıyla karşılayacak maddi kaynağa sahip olmalıdır.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

► Amerika vize başvurunuzu Beştepe Vize aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.

► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz.

► Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

► 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

► Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

► Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.

► Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Beştepe Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

► Amerika Vizesinin verilmesi Amerika’ya giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Amerika’ya girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Amerika’ya seyahat edebilecekleri ve Amerika’ya giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.