Aile Birleşmesi

Yurt dışında’da yaşayan veya uzun süreli oturum hakkı olan biriyle evlenen her Türk vatandaşı aile birleşimi vizesi ile eşinin veya ailesinin yanına gidebilmektedir.Eşle aile birleşimi yapılabildiği gibi, çocuklar da ailelerinin yanına aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gidebilirler.
Aile birleşimi başvuru yapmak için ilk olarak randevu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Randevusu olmayan başvuru sahiplerinin işlemleri kesinlikle yapılmamaktadır. Randevu aldıktan sonra gerekli evrak listesi tarafınıza iletilecektir. Lütfen aile birleşimi evrak listesini tam bir şekilde hazırlayınız. Eksik belgelerle yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir.

ÖNEMLİ !!! Vize başvurusunda bulunmak için ilk olarak randevu oluşturmanız gerekmektedir. Randevusuz kesinlikle hiçbir işlem yapılamaz. Randevu için 0850 532 70 63 numarasını arayabilirsiniz.
ÖNEMLİ !!! 90 gün ve altı başvurularda konsolosluktan işlem yapılmamaktadır. Randevu almak için konsolosluğu aramayınız. Randevu için 0850 532 70 63 numarasını arayabilirsiniz.
ÖNEMLİ !!! 90 gün ve üstü başvurularda konsolosluktan işlem yapılmaktadır. Randevuyu konsolosluk vermemektedir , sadece başvuruyu konsolosluklar almaktadır. Randevu için 0850 532 70 63 numarasını arayabilirsiniz.
ÖNEMLİ !!! Randevu alırken pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalıdır, aksi halde randevu onayınız verilmez.
Ulaşılabilir telefon numarası 0850 532 70 63
Randevu Almak İçin Bizi Arayın .

ÖNEMLİ UYARI !!! Aile birleşimi başvuru süreci ortalama 1 ile 3 ay arasında değişmektedir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra güvenlik nedeniyle konsolosluk başvurunuz hakkında bilgi vermemektedir. Lütfen ısrarcı olmayınız.

Aile birleşimi, ülke Konsoloslukları onayında yapılması istenmekte olan bir vize başvuru işlem türüdür. Bu işlemi gerçekleştirme talebinde bulunan kişilerin bu uygulamayı birlikte ve aynı çatı altında yaşam amaçlı verilen bir vize başvuru türüdür. Gidilmesi istenilen ülkeler için aile birleşimi vizesi için yapılması gerekli olan bir takım işlem süreci ve bu süreç içerisinde işleme dahil olan gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve herhangi bir eksik ile karşılaşılmıyor olunuşundan emin olunması işlemler açısından büyük önem taşımaktadır. Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde aile birleşimi için gerekli olan evrakların ve pasaportun eksiksiz bir şekilde gidilecek ülke Konsolosluğuna teslim edilmesi için gerekli belgelerin aracı kurumlara aktarımının sağlanması işlem süreci açısından gerekli bir prosedürdür.
Aile birleşiminde temel edinilen amaç yurt dışında aile kurulması ve gidilecek olan ülke sınırları içerisinde aynı çatı içinde yaşam sağlanması için resmi bir yazılı döküm temin edilmesi ve talep ile bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. Bu vize işlemlerinde aile birleşim vizesinin geçeli kılınıyor olabilmesi için en fazla üçüncü dereceden bir akrabalık seviyesinin bulunuyor olunması ve aile birleşim vizesinin verilmesi için gidilecek olan ülke Konsolosluğunun koymuş olduğu kurallara uyuluyor olunması istenilmektedir. Aile birleşim vizesinde başvuru sırasında gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve aracı kurumlar tarafından alınması gerekli kılınmaktadır. Bu vize türü hakkında bilinmesi gerekli olan bir diğer bilgi ise aile birleşimi başvurusunda gerekli görülen ve aile birleşim vizesi başvurusu sırasında gidilecek olan ülkede ikamet etmekte bulunan kişi veya aile bireyi tarafından kişi arasında bağlantı bulunduğuna dair tecil ettirilmesi istenilen resmi bir belge bulundurulması istenilmektedir. Bu vize türünde aile birleşim vizesi almak için gerekli olan vize başvurularında bulunan kişinin faal olarak bir çalışan pozisyonunda bulunması ve gelir sağlıyor olması gerekmektedir. Bu belgeler çalışılan kurumun vermiş olduğu bordro veya maaş hizmet dökümü gibi evrakların temin edilmesi ve aracı kurum kuruluş tarafından teslim alınması sağlanmalıdır.
Gerekli istenilen belgelerin aracı kuruma teslim edilmesinin ardından geriye kalan işlemlerin tamamı aracı kurum tarafından alınarak işlem görmesi ve bu işlem sürecinde vize başvurusunda bulunan kişi veya kişiler tarafından işlemler açısından büyük önem taşıyan parmak izi uygulamasının alınmasının ardından işlem süreci aracı kurumda sürdürülerek gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından gidilecek olan ülke Konsolosluğuna aktarılmaktadır. Burada işlemlerin tamamlanması için vize başvuru süreci ve bu süreç dahilinde alınan evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesinin ardından gidilecek olan ülke Konsolosluğunda işlemlerin tabii olması ve gerçekleştirilme süreci ortalama olarak bir iş haftası ile üç iş haftası arasında bir süreci kapsamaktadır. Bu sürecin tamamlanması işlem tipine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından aile birleşim vizesinin alınmasına ve işlem bitimine dair edinilmesi gereken bilgi aracı kurumlara yönlendirme sağlayan ve vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. İşlem süreci açısından dikkat edilmesi gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi pasaportun herhangi bir deformasyon, yırtılma ve benzeri fiziksel sorun ile karşılaşılmıyor olması ve pasaportun geçerlilik süresinin gidilecek olan süreden vize işlem tipine göre dönüş tarihine kadar yinelenebilir olması istenilmektedir. Yurt dışı vize başvuru işlemlerinde aile birleşim vizesi almak isteyen kişiler yapılması istenilen vize başvuru sürecinde bilinmesi gerekli bütün bilgileri edinmeli ve işlemlerin yerine getirilmesinin ardından eksiksiz bir biçimde işlemlerin tamamlanmasının ardından vize başvuru süreci kabul görmektedir.
Dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer önemli husus ise vize başvuru sürecinde Konsoloslukların çalışma saatleri haricinde herhangi bir iş gününü kapsamayan gün ve saatlerde vize başvurularının işlem görmemesidir. Bu günler resmi tatil günleri, bayramlar ve çalışma saatlerinin dışında olan günlerde işlemlere tabii edinilmemekte ve işlem gerçekleştirilmemektedir. Bu konu hakkında bilgilendirilmek için aracı kurumlara yönlendirme yapan vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile alınan işlemler sırasında takvime göre vize başvurusu talebinde bulunulmalıdır.
90 günden fazla İsveç’te ikamet etmek durumundaysanız, gerekli bilgileri almak ve işlem sürecini başlatmak için sadece İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna başvurulması gerekir. Vize başvurusunda en dikkat edilmesi gereken husus başvuru bilgi ve belgelerinin eksiksiz yerine getirilmesidir. Buna çok önem verilmektedir. Ayrıca şuna da dikkat edilmelidir. Schengen vizesinde ilk ziyaret noktası İsveç olmalıdır. Burada uzun bir süre geçirilmelidir. Birkaç ülke ziyaret edecekseniz ve benzer sürede her ülkede kalacaksanız, yine ilk gideceğiniz ikamet yeri İsveç olacaktır. Bunun dışında İsveç vizesi almak mümkün olmaz.
Peki,İsveç vizesi başvuru süreci nasıl ilerler? Vize hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır. Schengen Vizesi 90 gündür. AB Schengen uyumlu ülkelerinin hepsinde geçerlidir. Başvurular konsolosluk tarafından sonuçlanmaktadır. Şayet konsolosluk ya da büyükelçilikte başvuruya ilişkin herhangi bir soru işareti varsa, başvuru İsveç Göçmen Dairesine gönderilerek orada karara bağlanır. Normal şartlarda süreç 1 ay süresinde tamamlanır. İsveç vizesi sürecini kısaca özetlersek; Konsolosluk ya da Büyükelçilikte başvuru saatleri içinde form doldurularak süreç başlatılır.
Başvuru formu dikkatli şekilde İngilizce olarak doldurulur. Gerekli belgeler hazır edildikten sonra teslim edilir. Böylece başvuru makamı normal şartlarda 1 ay içinde vize sonucunu iletir. Aynı zamanda vizeniz red edilmişse buna itiraz hakkınız da bulunmaktadır. İsveç Başkonsolosluğu vize işlemlerini daha dinamik kılmak amacıyla, VFS Global ile de işbirliği halinde hareket etmektedir. Şahsen bu merkeze de vize işlemleri için başvurulabilir.

A1 Sertifikası Nedir ?
Bilindiği gibi Almanya tarafından alınan bir karar gereği, Almanya’da bulunan eşinin yanına yerleşmek için vize başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarından temel düzeyde Almanca bilgisi istenmektedir.Almanya’da ikamet eden Türk yada Alman vatandaşı ile evlenip,bu ülkeye gitmek isteyen kişilerin Almanya’dan vize alması için A1 seviyesinde Almanca bilmeleri gerekmektedir.
Yurt dışından Almanya’daki eşinin yanına taşınmak isteyen bir kimse, kendi ülkesinden ayrılmadan önce, basit düzeyde Almanca bilgisini belgelemek zorundadır. Bu kişiler, ancak bundan sonra Almanya’ya seyahat edebilecekleri oturma müsaadesini alabilirler.
Söz konusu basit düzeydeki Almanca bilgisini Goethe-Institut’un bir sınavıyla kanıtlayabilirsiniz.