Almanya Aile Akraba Vizesi

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın. Bizi aradığınız takdirde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla gönderecektir.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vizesi gerekli evraklar 

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz!

Başvuru sahibinin hazırlaması gereken şahsi evraklar;

 1. Pasaport
 2. 2 adet biometrik Yeni fotoğraf (arka fonu beyaz 35×45 cm ölçülerinde)
 3. Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.

 1. Orijinal Davet yazısı

* Almanya belediyesi onaylı belge, posta ile temin edilmelidir.

 1. Banka hesap özeti

* Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

 1. Kişi Yabancı uyruklu ise

* En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi

 1. Schengen vize başvuru formu

* Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.

 1. Seyahat sağlık sigortası – Orijinal belge

* 30.000 € teminatlı Uluslarası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. 3 Aylık davet yazısı temin etmiş başvuru sahiplerinin 3 ay geçerli seyahat sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekecektir.

* Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcimizi arayın.

Başvuru sahibinin Meslek bilgisine göre hazırlaması Almanya vize evrakları;

Kişi Şirket çalışanı ise;

 1. Şirket yazısı – Orijinal belge

* Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede kişinin bu iş yerinde çalıştığı, görevi, izinli olduğu tarihler ve geri dönüş taahhüt verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.

 1. Güncel tarihli şirket evrakları

* Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

* Şahıs şirketinde görevli başvuru sahipleri şirketlerinin sadece İmza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

 1. SGK işe giriş bildirgesi (iş yerinizden fotokopisini alınız.)
 2. 4 A detaylı hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 3. Maaş bordroları

* son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli olarak işyerinizden temin ediniz.

 

Kişi Şirket sahibi ise;

 1. Vize talep dilekçesi – Orijinal belge

* Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.

 1. Güncel tarihli şirket evrakları

* orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

* Şahıs şirketinde görevli başvuru sahipleri şirketlerinin sadece İmza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

 1. 4 B Detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödemeleri (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 2. Şirketin Banka hesap özeti

* Son 3 aylık en az 8.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

 

Kişi Emekli ise;

 1. Emeklilik cüzdanı fotokopisi veya Emekli olunan kurumdan alınmış Orijinal yazı
 2. Maaş dökümü

* Emeklilik maaşınızın yattığı bankadan son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte alınmış döküm.

* Emekli Maaşını PTT’ den alan başvuru sahibi PTT’ den resmi olarak onaylanmış son 3 aylık döküm almaları gerekmektedir.

 

Kişi Ev Hanımı ise;

* Yukarı da bulunan şahsi evraklara ek olarak ev hanımlarına sponsor olacak 1. Derece yakın akrabasına ait evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler Mesleki durumlarına uygun belgelerin açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır. Sponsor olacak kişi sponsor olduğunu ve yakınlık derecesini belirten Konsolosluğa hitaben Sponsorluk Dilekçesi hazırlamalıdır.

Ayrıca Ev hanımları üzerlerine kayıtlı varsa ek gelir belgeleri olarak tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dökümanları destekleyici belge olarak başvuru dosyalarına ekleyebilirler.

 

Kişi Devlet Memuru ise;

 1. İzin belgesi

* Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.

 1. Çalışma belgesi

* Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.

 1. Maaş dökümü

* Son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir

 1. Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi

 

Kişi Öğrenci ise;

 1. Öğrenci belgesi

* Güncel tarihli orijinal belge olarak temin edilmelidir.

 1. Kişi yeni mezun ise Diploma fotokopisi

* Öğrenciler yukarı da bulunan şahsi evraklarına ek olarak sponsor olacak 1. Derece yakın akrabasına ait evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler ise; Mesleki durumlarına uygun belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

Ayrıca Öğrenciler varsa ek gelir belgeleri olarak; tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dökümanlarıda destekleyici belge olarak başvuru dosyalarına ekleyebilirler.

 1. Orijinal Muvafakatname belgesi

* 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış Noter onaylı orijinal belge)

 

Almanya Vizesi Davetiyesi (İstek Mektubu)

Değerli ziyaretçilerimiz;

Almanya kısa süreli vize başvuruları (C tipi Schengen vize), istisnai durumlar dışında direk olarak Almanya Konsolosluklarına gerçekleştirilmemektedir. Almanya Konsolosluğu, Schengen vize müracaatlarını Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Almanya vize başvuru merkezleri üzerinden kabul etmektedir. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı başvuru merkezlerine müracaat ederek veya Almanya vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu web sayfası; Almanya’ da bulunan Aile, Akraba, Arkadaşını Ziyaret edecek kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti ikamet iznine sahip yurttaşlar için hazırlanmış bir sayfadır.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize başvuru işlemleri hakkında kapsamlı bilgi için web sayfamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi önermekteyiz.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti için vize başvurusunda bulunacak kişilerin davet eden kişiden Davetiye belgesi (istek yazısı) temin etmeleri gerekmektedir. Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için davet yazısının (istek yazısı) başvuru evrakları arasında bulundurulması zorunludur. Belge; Almanya Belediyesi onaylı ‘’orijinal’’ haliyle temin edilmelidir. Davetiye belgesini orijinal haliyle Kurumumuza sununuz. 3 aylık (davet yazısının arka yüzünde 3 Monate veya 90 Tag yazacaktır.) davet yazısına sahip başvuru sahipleri ise seyahat tarihlerinden bir gün önce başlayan ve bir gün sonra sona eren 3 ay süreli Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçesi temin etmeleri gerekecektir. (Seyahat sağlık sigortalarınızı Merkezimizden temin edebilirsiniz.)

Önemli! Almanya’dan alınan ‘’istek yazısı’’ bir vize değildir. Belge, vize başvuruları sırasında bulanacağınız bilgi beyanınızı desteklemek içindir.

Almanya Ziyaret vizesi başvuru işlemlerinize Almanya’ ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya özen gösteriniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise; 90 gündür (3 ay). Seyahat tarihine 2 haftadan daha az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Acil durumlarda yapılacak vize başvurularınız konusunda lütfen Yetkililerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı (Marmara bölgesi) içerisinde bulunmayan İl ve İlçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilir. Ancak, başvuru sahibi Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti vize başvurularını görev bölgesi fark etmeden kendisine en yakın Almanya vize başvuru merkezine gerçekleştirebilecektir.

Önemli! Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya Hotel ve Uçak bileti satın alımı yapmaları önerilmemektedir. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmediği müddetçe lütfen Hotel ve Uçak bileti satın alımlarında bulunmayınız ve ön rezervasyon dokümanlarını başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı rica eder, aksi durumlarda Kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmadığını dikkatinize sunarız.

 

Vize Merkezi aracılığıyla Almanya Vizenizi nasıl alabilirsiniz?

 1. Adım – Çağrı Merkezimizi arayın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı Çağrı Merkezimi arayarak Yetkililerimizin durumunuza uygun olarak hazırlayacakları bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

 1. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı Çağrı Merkezi Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyası haline getirin. Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına veya vize yapılacak olan vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. İşlem süresince Konsolosluk vize bölümünden yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

 1. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize Kargo yapın. Kargo takip numarasını almayı unutmayınız. Kargonuzun Merkezimize ulaşması sonrası ise Yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

 1. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı başvuru dosyanızı incelemesi sonrası e-posta hesabınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş mail’ de İşlemler ve süreç hakkında bilgiler sizlerle paylaşılacak, varsa eksik veya hatalı evraklar konusunda bilgilendirileceksiniz. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati konusunda onay maili alacaktır.

 1. Adım – Biometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2015  / 2016 yılında alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

Almanya vize başvurularınız sırasında şahsen gelinmesi konusunda teyit almak için Çağrı Merkezimizi arayın.

 1. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süre olup Yetkililerimiz işlem sonuçlanma süresine dek işlemlerinizin tamamlanmasını ve kontrolünü sağlayacaktır. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Almanya Aile Ziyareti vize başvuru süreci Vize Merkezi yetkilileri tarafında takip edilirken başvurusu sonuçlanmış Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla Merkezimizden alınması sağlanacaktır.

 

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş ziyareti vize başvuruları sırasında nelere dikkat edilmeli?

* Almanya Ziyaret Vizesi başvuruları için Almanya’da bulunan Aile, Akraba veya Arkadaşınızdan Davet yazısının temin edilmesi zorunludur. Davetiye (istek yazısı) orijinal olarak Posta yoluyla temin edilmelidir. Fotokopi halinde sunulacak davet yazısı ise vize başvuruları sırasında kabul edilmemektedir.

* Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün olmayacaktır. Vizeler, geçmiş Schengen vizelerinin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artmaktadır. Alınacak olan Almanya vizesi ile Almanya’ da vize süresi dışında konaklama yapılamaz, Almanya’da iş kurulamaz veya Almanya’ da çalışılamaz.

* Almanya Ziyaret vizesi başvuru işlemleri sonuçlanmadan lütfen Hotel ve Uçak bileti satın alımları yapmayınız. Almanya vize başvuruları 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken süreler; Konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun işlem sürelerini ve ön görülen tarihleri dışında ki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.

* Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti vize başvuru işlemleri için seyahat tarihinizden 3 ay önce başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti vize başvuru işlemlerine seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önceden başlamış olmaya dikkat ediniz. Vakitlice yapılmamış vize başvuruları seyahat tarihinize vizenizin yetişmemesine neden olacaktır.