Almanya Erasmus Vizesi

Almanya’da Erasmus ya da staj programına katılacak öğrenciler için, vize başvuru süreci ve evrakların hazırlanması konusunda Alman Konsolosluğunun akredite kuruluşu olarak gerekli bilgi ve desteği tarafımızdan alabilirsiniz.
Öncelikle hazırlanması gerekli olan evraklar aşağıdaki gibi olup istenen evrakların güncel ve bazı belgelerin noter onaylı olmasına lütfen dikkat ediniz.Güncel ve noter onaylı olmayan belgeler Erasmus Vizesi kapsamında Almanya Konsolosluğunca kabul edilmemektedir.

Evrak Sıralaması

 1. Ulusal Vize Forumu 2 adet ( Tarafımızca Gönderilecektir)
 2. İkamet Kanunun 55. maddesine göre ek belge 2 adet ( tarafımızca gönderilecektir)
 3. 3 adet güncel 35×45 boyutlarında arka fonu beyaz biyometrik fotograf
 4. Tam Tekmilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Düşünceler kısmı açık olmalı- Almanca veya İngilizce Çevirsi )
 5. Vize Müracat tarihinden itibaren en az 12 ay geçerli olan pasaport
 6. Azami 90 gün süreli Seyahat Sağlık Sigortası 30.000 Euro Teminatlı ( Almanya’ya gittikten ve süresi bittikten sonra tekrardan bulunduğunuz yerden yenileyebilirsiniz- Tarafımızca gönderilecektir. Aslı+2 adet fotokopisi )
 7. Burs Belgenizin aslı+ 2 adet fotokopisi
 8. Almanya’daki üniversiteden ”Dilekçe Yazısı” aslı +2 adet fotokopisi ( içerik olarak eğitim süresini ve eğitimin hangi şehirde olacağı belirtilmelidir).
 9. Türkiye’deki Üniversiteden başvuru sahibinin gidiş amacını ve Erasmus/ Sokrates burslu bir Alman Üniversitesinde eğitim göreceğine dair belge aslı+2 adet fotokopisi
 10. Ebeveynden Noter Tasdikli bir ” Taahhütname” aslı+2 adet fotokopisi ( Taaahhütname içeriğinde belirtilen tutar Federal Eğitim Teşvik Kanunda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmeli ve ödemeyi garanti etmelidir.)
  Taahhütname oranları her yıl degişkenlik gösterdiği için tarafımızdan güncel bilgiyi alabilirsiniz. Burslu (hibeli) giden öğrencinin Erasmus hibesinden aldığı miktar haricinde geriye kalan yaşam miktarına göre belirlenen oran için taahhütname istenmektedir.( Almanca çevirisi )
 11. Verilen taahhütnamenin ödenebileceğine dair ebeveynin maaşının yatığı banka hesabı veya şahsi banka hesabı aslı +2 adet fotokopisi