Almanya Oturum İzni

Almanya Oturum İzni Hakkında Sık Sorular

Almanya Oturum İzni ne demektir?

Oturum izni bir ülkede yabancı uyruklu bir kişi olarak yasal şekilde yaşama hakkıdır.

Avrupa Birliği Oturum izni kimlere verilmektedir?

Başka bir işte çalışamadan, kendi işine (firmasına) sahip, kendi geçimini sağlarken yaşamayı planladığı AB ülkesinin ekonomisine de katkıda bulunacak kişiler Oturum İzni almak için başvuru yapabilirler. Almanya Oturum İzni alabilmek için ülkede yaşayan birine, özel bir şirkete ya da devlete yük olmayacağınızı belgelerle ispatlamanız gerekir.

Almanya Oturum izni sahibi olmanın avantajları nelerdir?

Federal Almanya Cumhuriyetinde Oturum izniniz olursa orada seçme ve seçilme hakkı dışında bir Alman Vatandaşının sahip olduğu bütün hukuki ve anayasal haklara sahip olursunuz. Yani eğitim, sağlık ve seyahat özgürlüğü gibi dünyanın en ileri standartlarına sahip bir ülkenin hakları yanı sıra Avrupa’da serbest dolaşım ve iş yapma haklarını da kazanırsınız.

Almanya oturum izni alırsam ailem benimle gelebilir mi?

Evet. Eşiniz ve 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız otomatik olarak sizin Almanya oturum izni hakkınızdan yararlanabilecekler. Almanya’daki eğitim ve sağlık haklarından doğrudan ve ücretsiz olarak yararlanacaklardır. Ayrıca eşinizin de doğrudan çalışma hakkı da olacak, bu sayede aile bütçenizi zorlamadan Almanya’ya yerleşme hakkı elde etmiş olacaksınız.

Almanya oturum izni alma sürecinde veya aldıktan sonra AB sınırları içinde veya Almanya’da yaşamak zorunda mıyım?

Hayır değilsiniz. Programın en güzel yanı Türkiye’de veya başka herhangi bir ülkede yaşarken ve çalışırken başvuru yapabilir Oturum İznine sahip olduktan sonra da istediğiniz kadar Avrupa Birliği dışında yaşayabilirsiniz.

Herkes Almanya’da Oturum İzni almak için başvuru yapabilir mi?

Evet. Almanya için yararlı işler yapıp ekonomik ve/veya sosyal hayata katkıda bulunacağına dair kuvvetli kanıtlar sunabilen kişilerin oturum izni alması mümkündür. Bunun yolu da doğru ve gerçekçi bir iş planına sahip olmaktan geçiyor.

Ankara Antlaşmasının Almanya Oturum İzni ile bir ilişkisi var mıdır?

1963 Ankara Antlaşması Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan ortaklık antlaşmasıdır. Bu antlaşma uyarınca taraflar arasında karşılıklı mal hizmet ve sermaye serbest dolaşımı tanınacağı konusunda anlaşılmıştır. Türk vatandaşlarına AB’de bir şarta bağlı olmadan oturum izni verilmesi kaynağını bu anlaşmadan almaktadır.

Oturum izni verilene kadar olan süreçte toplam ne kadar masraf yapmam gerekecek?

Oturum izni aldığınız ana kadar verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve tüm bürokratik masraflar dahil masrafınız 10 bin Euro’nun altında bir seviyede gerçekleşmektedir. Süreç ortalama 6 ay sürmektedir.

Avrupa’da Oturum İzni başvurusunu sizin firmanız üzerinden yapmanın ne gibi avantajları olmaktadır?

Vize Merkezi Uzmanları Oturum izni sürecini önce kendileri araştırıp yaşayarak 2-3 yıl araştırma yaptıktan sonra danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Uluslararası İş ve Hukuk Danışmanlarıdır. Danışmanlarımız 6 ay boyunca bütün başvuru sürecinizde her an yanınızda olup tüm süreci doğru ve eksiksiz yürütmenizi garanti altına almaktadırlar. Bu sayede pek bilinmeyen ve sizin ailenizin yaşantısında büyük önem taşıyan bu süreci başarılı bir şekilde tamamlamanızı sağlamaktadır.

Almanya oturum izni alma süreci nasıl işlemektedir?

Federal Almanya Cumhuriyetinde yaşamak için gerekli kabiliyete sahip olduğunuzu kuvvetli bir şekilde ortaya koyduktan sonra başvuru süreci başlamaktadır. Gerek Türkiye’deki konsolosluklar gerekse yerleşmek ve yaşamak istediğiniz şehrin resmi makamlarına bu irade beyanını yaptıktan sonra incelemelerde beyanınızın tutarlı bulunması halinde 2 veya 3 yıllık bir oturum izni verilmektedir.

Oturum izni ne zaman kalıcı ve sürekli hale gelmektedir?

İlk verilen oturum izninin sonunda, en başta beyan ettiğiniz gibi Almanya’da vergi veren ve kanunlara uyan bir kişi olduğunuzu ispatladığınız zaman sınırsız oturum izni verilmektedir. 5 yılın sonunda dilerseniz Alman Vatandaşlığına geçme hakkını kazanırsınız.

AB Vatandaşlığına giden yolda başarılı olmak için neler yapmam gerekir?

Oturum ve yaşama izni ve Avrupa Birliği Vatandaşlığına giden yol bir kurallar dizisini tam ve doğru olarak takip etmeyi gerektirir. Bu yolu takip ederken yapılan basit hatalar yüzünden çok zaman ve para kaybedip yine de başarılı olamayan çok sayıda kişi mevcuttur. Bu karmaşık ama değerli hedeflere götüren yolda mutlak uzman bir danışmanlık firması ile birlikte yürümeniz gerekir. Vize Merkezi olarak size bu konuda eşlik etmekten zevk duyarız.