Çalışma İzni

Schengen ülkesinde çalışmak için gelecek olan Türk vatandaşlarının Schengen ülkesine giriş yapabilmeleri için çalışma vizesi almaları gerekmektedir. Schengen ülkesindeki Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Hazırlamanız gereken en önemli evrak, işveren tarafından Schengen ülkesinde çalışma bakanlığından alınan onay belgesidir. Bu belgenin içeriğinde Schengen ülkesinde’da çalışacağınız iş kolu, çalışma şartları ve işin tanımı olmalıdır. Bu belge Yabancılar Dairesi’ne gönderilerek çalışma bakanlığın onayına sunuluyor.

Schengen ülkesinde çalışabilmeniz için sizin başvurduğunuz pozisyonda çalışabilecek kalifiye bir elemanın olup olmadığı ilk önce Schengen ülkesinde veya Avrupa birliği vatandaşları arasında araştırılır.  Schengen ülkesinde’da sizin başvuru yaptığınız konumda çalışmak için sizin nitelikleriniz de olan bir başvuru sahibi olmaması durumunda da Schengen ülkesinde çalışmanıza izin verilecektir. Bu süreç uzun ve zahmetli gibi görünse de bu araştırmalar sırasında sizi koruyacak olan durumlarda değerlendirmeye alınır. Sizin ucuz iş gücü olarak tercih edilmenizi istemedikleri için işin detayları titizlikle incelenir. Schengen ülkesinde’daki hayat standartlarının altında bir maaş veya uzun çalışma saatlerinin beklenip beklenmediğini kontrol ediyorlar. Böylelikle köle işçi durumuna düşmemenizi ve daha iyi bir yaşam için Schengen ülkesinde’da sorunlarla karşılaşmamanızı sağlıyorlar.

Yaklaşık üç ay süren incelemelerin ardından tüm şartlar uygun bulunursa çalışma vizesi alabilirsiniz. Schengen ülkesinde’ya giriş yaptıktan sonra oturma izni için Yabancılar Dairesi’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Yabancılar Dairesi’nin ikamet edilecek evi, iş sözleşmesi çerçevesinde ödenecek olan paranın kişinin kendi evliyse eşi ve çocuklarının yaşam masraflarını karşılayıp karşılayamayacağı incelemeye alıyor. Alınacak olan maaşın tüm giderleri karşılayıp devletten yardım almalarının gerekliliğinin olmaması gerekiyor. İlk başvuruda iş sözleşmesinin süresine göre en fazla 3 yıla kadar oturum izni alınabiliyor. Oturma izinlerinin üzerinde çalışma izni damgası vurulduğu için ayrıca çalışma izni başvurusunda bulunmak gerekmiyor. Alınan oturum ve çalışma izni belirli bir bölge ve meslek ve için olabiliyor.

Schengen ülkesinde çalışmak için gelen kişilerle birlikte eşleri ve çocukları da ülkeye gelebiliyorlar. Çalışanların görevlerine göre, eşlerin ve çocuklarını yanlarında getirmeleri için aranan şartlar değişiklik gösteriyor. Üniversite mezunu olan kişilerin genellikle daha yüksek maaşla işe girdikleri için eşlerini ve çocuklarını yanlarında getirmeleri diğer meslek gruplarındaki kişilere kıyasla daha kolay. Ailesini yanında getiremeyen işçi veya aşçılık gibi meslek gruplarında çalışacak olan kişiler ülkeye tek başına giriş yapıp daha sonra da eşini ve çocuklarını yanına almak için başvuru yapabilir. Schengen ülkesinde çalışmak için gelecek olan nitelikli personel, yöneticiler ve bilim insanlarının eşleri oturma izninin yanı sıra belirli süreli çalışma izni de alınabiliyor.