Çin Vizesi

Çin vize başvurularında yeni dönem başladı

T.C. Vatandaşlarının Çin Vizesi başvurularında internet üzerinden randevu sistemine geçiliyor.  Çin Büyükelçiliği, vize başvuru işlemlerinde kolaylık sağlamak amacıyla vize prosedürlerinde değişiklik yaptığını açıkladı. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle iş ve ticari amaçla yapılacak seyahatler için online vize başvurusu ve randevu sistemine geçildiğini duyurdu. Online başvuru Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden yapılabilecek.

Çin Büyükelçiliği tarafından yayınlanan duyuruya göre; Çin vizesi başvuru randevu günü online sistem üzerinden alınacak ve vize başvuru formu online doldurulacaktır. Çin Büyükelçiliği, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ticari vize başvurularında online başvuru formu doldurma ve internetten randevu alma sisteminin hizmete açıldığı bildirdi. Başvurunuzu Beştepe Vize aracılığıyla gerçekleştirdiğinizde temsilcilerimiz ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.

Son dönemde Çin vize başvuru işlemleriyle ilgili yapılan değişikler başvuruda bulunacak kişi ve kurumlarda karışıklığa neden olmuştur. Çin ticari vizesi uygulamasında ibraz edilen belgelerde bir değişiklik olmayıp sadece davet mektubu ile ilgili aşağıdaki durumlarda değişiklik göstermektedir.

  1. Küçük ölçekli işletmelerin BARKODLU belediye davetiyesi temin edip başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Belediye davetiyesi ile yapılan başvurular 7-10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.
  2. Küçük ölçekli işletmelerin belediye davetiyesi temin edememeleri durumunda Çin’den davet eden firma tarafından getireceği davet mektubu ile başvuru yapabilirler. Fakat bu durumda vize başvuru işleminin sonuçlanma süresi belirsiz olacaktır. Vize başvuru fişi TBD (Tarihi Belli Değil) şeklinde kesilecek ve Konsolosluk veya Büyükelçilik gerekli incelemeleri yaptıktan sonra vizeyi onaylayacaktır. Bu süreç 2 ay olabileceği gibi 6 aya kadar sürme ihtimali bulunmaktadır.
  3. Eğer başvuru yapacak firma Türkiye’de büyük bir firma ise belediye davetiyesi sunmasına gerek kalmayacaktır. Çin’deki davet eden firmadan alacağı davet mektubu yeterli olacaktır. Yine bu şirketlerde çalışan kişiler firma davetiyesi ile başvuru yapabileceklerdir.

ÖNEMLİ NOT: Çin Halk Cumhuriyeti 15.02.2016 tarihinde şahsi turistik vize başvurularını kaldırılmış bulunmaktadır. Buna göre, Çin’e turistik amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurduğu turistik vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Sadece turistik amaçlı grup vize başvuru işlemleri kabul edilecektir. Çin grup vizesi Çin’e seyahat edecek kişilerin pasaportlarına basılmayıp ayrı bir kağıda hazırlanır ve çıktısı pasaportun arasında taşınmalıdır. Çin grup vizesi giriş ve çıkışta işlemlerinde kullanılmak üzere 2 ayrı kağıda basılmaktadır. Hem girişte hem de çıkışta sınırdaki görevlilere ibraz edilmesi zorunludur. Çin grup vizesinin basılı olduğu kağıtların giriş ve çıkış işlemlerinde beyan edilmemesi durumunda ülkeye giriş ve çıkış yapılamamaktadır.

Çin grup vizesine başvuru yapabilmek için en az 5 kişi olması gereklidir. Grup vizesine sahip olan kişiler Çin’e 5 kişi aynı anda giriş yapmak zorunda değillerdir. Çin grup vizesi alan kişi, tek başına da ülkeye giriş yapabilmektedir. Ancak grup vizesi başvurusu yapabilmek ve alabilmek için 5 kişinin olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize

Çin Halk Cumhuriyeti vize rejimi olarak bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarını vizeye tabi tutmaktadır. Çin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Çin Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Çin’e kısa süreli seyahatler için vize müracaatları,  vize başvuru işlemleri için yetkili turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuruları için Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Ankara Çin Büyükelçiliğine şahsen gelmenize, başvurunuzu şahsen yapmanıza gerek yoktur. Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin Çin vize başvuru evraklarını kargo ile tarafımıza göndermeniz halinde Çin vizesi başvurularınızı vakit kaybetmeden sizin adınıza gerçekleştireceğiz. Beştepe Vize şubelerimizin bulunduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız İstanbul Çin Beştepe Vize veya Ankara Çin Beştepe Vize ofislerimize elden evrak teslimi yaparak da başvuru işlemlerini başlatabileceklerdir. Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurularında evraklar eksiksiz ve size tam belirtildiği şekliyle temin edilmelidir. Çin vizesi başvuruları Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Çin Vizesi Nereden Alınır?

Çin vizesi için uygulanan karışık prosedürlerden dolayı Çin vizesi nereden alınır sorusu sık sorulan sorulardan olmaktadır. Çin vizesinin nereden alındığı aslında aynı olup Çin vizesinin alındığı yere yönelik uygulanan başvuru prosedürleri farklı olmaktadır. Çin vizesi Çin Başkonsolosluğu İstanbul veya Çin Büyükelçiliği Ankara’dan alınır ve başvurular bu makamlara yapılmalıdır. Ancak kısa süreli Çin vize türleri için başvurular yetkili acentalar aracılığıyla yapılmaktadır. Uzun süreli Çin vize türleri içinse başvurular Çin makamlarına doğrudan yapılabilmekle birlikte doğrudan yapmanız şart değildir. Başvurmak istediğiniz Çin vize türü fark etmeksizin Çin vizesi için başvurunuzu Beştepe Vize aracılığıyla yapabilmektesiniz. Beştepe Vize temsilcilerimiz sahip oldukları bilgi ve birikimleriyle ihtiyacınız olan Çin vizesini almanız için hem başvuru esnasında hem de vize işlemleri esnasında size destek olmaktadır. Kurumumuzdan profesyonel destek alıp hem başvurunuzu daha kolay gerçekleştirmek için hem de başvurunuzu daha sağlam bir şekilde gerçekleştirerek vize alma şansınızın daha yüksek olması için Beştepe Vize temsilcilerimizle e-mail veya telefon yoluyla irtibat kurunuz!

Çin Vizesi Başvuru

Çin vizesi başvuru için herşeyden önce başvuru sahibi seyahat amacına uygun vize türü belirlemelidir. Çin vizesi Çin vize makamlarınca verilen Çin’e giriş-çıkış veya Çin’den transit geçiş yapmak isteyenlerden alınan vize türüdür. Çin vize yetkilileri yabancılara kimliklerine, Çin’e gerçekleştireceği seyahat niyetine ve pasaport tiplerine göre vize vermektedir.  Çin Turistik Vizesi ve Çin Ticari vizesi kapsamında çok çeşitli sayıda Çin vizesi mevcuttur. Bunlar Çin’de kısa süreli kalışları içeren vize türleridir. Uzun süreli Çin vizesine başvuru için Çin’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine doğrudan veya Beştepe Vize aracılığıyla yapılabilmektedir. Çin vizesi işlemleri için seyahat amacına uygun vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Çin turistik ve ticari vize evraklarına ve bu vize türlerine uygun vize uygulamasına dair bilgileri Çin Vize İşlemleri menüsü altında görebilirsiniz.

Beştepe Vize Çin departmanı uzman temsilcileriyle önceliklerinize uygun Çin vizesi başvurunuzu yapmanızda size destek olmaktadırlar. Çin vize işlemlerinde şehirlere göre bölge ayrımı olmadığından ve konsoloslukta bulunma zorunluluğu bulunmadığından işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirerek zaman kaybeden doğru evrak takibiyle ihtiyacınız olan vizeyi almanızda yardımcı oluyoruz. Çin Vize işlemlerinde vize sonucuna dair son karar yetkisi Çin Konsolosluklarına aittir. Beştepe Vize güncel evraklarla başvuru işlemlerinizi sizin adınıza yaparken, size daha iyi hizmet verebilmemiz için durumunuza özel koşulları temsilcilerimizle paylaşmanız işlemlerinizin kolayca sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Önemli Not: Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Çin uyruklu yabancıların ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Söz konusu kişiler başvurularını firmamız aracılığıyla gerçekleştirseler dahi Çin Konsolosluğu mülakat talep edecektir.

Çin Vizesi Yetkili Acenta

Kısa süreli Çin vizesi için başvurular doğrudan Çin Konsolosluğuna yapılamayıp yetkili acenta aracılığıyla yapılabilmektedir. Çin vizesi yetkili acenta aramakla fazla vakit kaybetmenize gerek olmayıp Çin vizesi için Beştepe Vize aracılığıyla başvurabilmektesiniz. Beştepe Vize Çin vizesi için sizin adınıza başvuruma yetkisine sahiptir. Beştepe Vize aracılığıyla başvuru yaparak Çin vizesi yetkili acenta aramakla uğraşmamakla birlikte profesyonel danışmanlık hizmeti alarak başvurunuzu daha sağlam bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Başvurunuzu daha sağlam bir şekilde yaparak daha yüksek vize alma şansına sahip olmak için Beştepe Vize temsilcilerimizi arayınız.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Temelde istenen Çin vizesi için gerekli evrakları aşağıda size sunuyoruz:

Pasaportunuz: Çin vizesi işlemlerinde kullanacak olduğunuz pasaportun geçerlilik kriterleri şunlardır; seyahat sonrası en 6 ay geçerlilik, son 10 yıl içinde alınmış olmalı, vize etiketi basılması için en az 2 voş sayfası olmalıdır. Çin vize işlemlerinde eski pasaportlar da ibraz edilmektedir ve eğer eski pasaport yok ise veya kullanılamayacak durumda ise bu durumun bir dilekçe ile bildirilmesi gerekmektedir. Dilekçenin alınacağı kurum vize başvuru sahibinin çalıştığı şirket yetkilisidir. Bu şekildeki dilekçe İngilizce olarak yazılmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Çin’den Alınan Davetiye: Çin vizesi için gerekli evraklar olarak davetiye de vermelisiniz. Çin’de gidilecek bölge valiliğinden onaylı davetiye barkod numarası ile birlikte ilgili Konsolosluğa mail yolu ile iletilir. Çin ticari vizesi için ilk kez başvuruda bulunuluyorsa Çin’deki firmanın iletişim bilgilerini içermesi gereken davetiye yetkilinin imzasını ve firma kaşesini taşıyarak antetli kağıda basılı olmalıdır.

Fotoğrafınız: Çin vizesi için gerekli evraklar arasında fotoğraf da bulunmaktadır. 2 adet verilecek olan fotoğraflarınız Çin konsolosluğu vize yetkilerinin belirlediği ebatta yani 33X48 mm olmalıdır. Beyaz fonu olan fotoğrafınızın güncel halinizi yansıtmalıdır.

Şirket evraklarınız: sahibi olduğunuz veya çalışmakta olduğunuz şirkete ait imza sirküleri, firmanın ticari sicil gazetesi, vergi levhası ve faaliyet belgesi başvuru dosyanızda olmalıdır. Faaliyet belgesinin orijinal olması zorunluyken, diğer şirket evraklarının fotokopisi ibraz edilebilmektedir. Çin vizesi işlemlerinde gerekeli olan şirket evraklarının güncel olması gerektiğini unutmayınız.

Çin Vize Evrakları Konusunda Önemli Not:

Çin vize evrakları olarak bu evrakların dışında başvuru yaptığınız vize türüne göre kimliğinizin fotokopisi, işe giriş bildirgeniz, SGK Hizmet dökümü, sabıka kaydı, ikametgah belgesi, banka hesap özeti gibi evrakları da Çin vize işlemlerinde başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Durumunuza özel eksiksiz Çin vize evrakları listesini öğrenmek için Beştepe Vize Çin departmanımızı arayın. Çin Konsolosluğunun ek evrak ve mülakat talep etme hakkını saklı tuttuğunu belirtmemizde fayda var. Çin vize evrakları konusundaki karışık prosedürler içinde zaman kaybetmemek için Beştepe Vize danışmanlarımızla yapacağınız görüşmeler sürecin sağlıklı ilerlemesine neden olacaktır.

Çin Vize Başvuru Formu 

Çin vize başvuru formu başvurulacak Çin vize tipi fark etmeksizin bütün Çin vize tipleri için doldurulup teslim edilmesi gereken bir formdur. Çin vize başvuru formu resmi bir evrak olup bu form ile Çin makamları başvurunuzun kabulüyle size ve planladığınız seyahate ilişkin öncelikli bilgileri alıp sizi daha yakından tanır. Çin vize başvuru formu sahip olduğu bu işlevlerden dolayı Çin makamlarınca önemli görülen bir form olup ilgili makamlar formun belirledikleri şartlara göre doldurulmasına çok önem vermektedirler. Çin vize başvuru formunda istenen tüm bilgiler eksiksiz olarak verilmeli, verilen bilgiler gerçek olmalı ve bilgiler düzgün ve net olarak yazılıp vize başvuru sahibinin imzasını bulundurmalıdır. Böyle olmayan formlar Çin vize başvurularının ret olarak sonuçlandırılmasına sebebiyet vermektedir. Çin vizesi için başvuruyu Beştepe Vize aracılığıyla yapmanız halinde uzman temsilcilerimiz Çin vize başvuru formunun doldurulmasında yardımcı olmaktadır.

Çin Vize Ücreti

Çin vize ücreti seyahat amacı, vize türü ve talep edilen Çin’de kalış süresine göre değişmektedir. Çin vize ücretleri dönemsel olarak da güncellenebilmektedir. Çin’e seyahat amacınız turistik, ticari, özel ziyaret, eğitim, konferans katılımı, ticari faaliyetle ilgili görüşmeler, iş görüşmeleri, arkadaş ziyareti biçiminde olabilir. Turistik vize başvuruları seyahat acentelerinin düzenlediği Çin turlarını kapsayabileceği gibi kişisel turistik amaçlı ziyaretleri de kapsayabilmektedir. Çin turistik vizesi tek veya çift girişli alınabilmektedir. Giriş sayısı bittikten sonra yeni bir vize başvurusu yapılarak ülkeye giriş yapılabilmektedir. Çin ticari vize başvuru ücretleri de 3 aylık tek girişli veya 6 aylık tek veya çift girişli vize taleplerine göre farklılık göstermektedir. 1 yıllık çok girişli vize taleplerinde talep edilen evrakların incelenme süresi de göz önünde bulundurulmaktadır. Uzun süreli Çin vize talepleri çalışma vizesi gibi türleri kapsamaktadır ve sürenin uzunluğuna göre Çin vize ücreti farklık göstermektedir. Çin vize ücreti Çin Konsolosluğunun yetkisi dahilinde değişmektedir ancak başvurular yetkili acenteler tarafından kabul edildiğinden ücret bilgisine dair bilgiyi ilgili yetkili seyahat acentelerinden almanız mümkündür. Seyahat tarihte yakın bir tarihte ücretler hakkında bilgi almanız yerinde olur. Çin vize ücretleri konjonktürel olarak da ülkelerin ikili sosyal ve ticari ilişkilerinin durumuna göre de değişebilmektedir.

Çin Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çin vizesi ne kadar sürede çıkar sorusunun yanıtı Çin vize başvurusunu Çin makamlarının istedikleri şartlara göre gerçekleştirmenize ve Çin makamlarının vize başvurunuz hakkında vereceği kararlara bağlıdır. Çin vize başvurusu eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülüp Çin makamlarının vize başvurusuna ilişkin kararı olumlu olması halinde Çin vizesi ortalama 7 iş günü gibi bir sürede çıkar. Fakat, Çin vize başvurularına ilişkin karar verme yetkisine sahip olan kurumlar Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği başvuru dosyasını daha dikkatle inceler veya ek evrak talepleri olursa vize işlemleri süresini daha uzun tutabilirler. Başvurunun konsolosluğu kapalı olduğu tatil günleri gibi tarihlere denk gelmesi de Çin vizesinin ne kadar sürede çıkar olmasını etkileyebilir. Bu nedenle Çin vizesinin seyahat tarihinizden önce olan bir sürede çıkar olabilmesi için Çin vizesine 1 ay önceden başvurmanız uygun görülmektedir.

Çin Vize Türleri

Çin Halk Cumhuriyeti seyahat amacına göre farklı türlerde vize vermekte birlikte Çin vize türlerine göre çok çeşitlidir. Normal vize (C, D, F, G, J1, J2, L, M Q1, Q2, R, S1, S2, X1, X2, Z) olarak 16 kategoriden oluşmaktadır. Vize türlerine başvuru yapabilmek için belirtilen koşulların yerine getirilmesi ve istenilen evrakların beyan edilmesi zorunludur.

Çin Vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Vize başvuru sahibi gerekli evrakları ibraz ederek, parmak izi vermelidir.
  • Başvuru belgelerinin mutlaka usule uygun olması gereklidir. Belgelerin usule uygun olmadığı ya da sahte olduğunun anlaşılması halinde Çin’e giriş amacı ve başvurusu birbirine uygun görünmüyorsa başvuru işlemi kabul edilmemektedir.
  • Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu kanun ve ilgili yönetmeliklere göre vize türüne, giriş çıkış sayısına, geçerlilik zamanına, ülkede kalış süresine, başvuru işlemini reddetme hakkına ve onaylanan vizeyi iptal etme yetkisine sahiptir.

Çin vizesi, Çin yetkili makamlarınca yabancılar için Çin’e giriş, çıkış veya Çin’den transit geçiş yapmak isteyen kişiler için verilen izindir. Çin’in vize veren yetkili makamları yabacılara kimliklerine, Çin’e gidiş amaçlarına, pasaport tiplerine göre diplomatik, hizmet ya da normal vize türü verebilir.

Çin vizesi Çin vize makamlarınca yabancılar için Çin’e giriş, Çin’den çıkış veya Çin’den transit geçiş yapmak için verilen izindir. Çin vize makamları yabancılara kimliklerine, Çin’e gidiş amaçlarına ve pasaport tiplerine göre diplomatik, hizmet veya normal vize verebilir. Aşağıda normal vize ile ilgi bilgiler ve vize başvuru şartları açıklanmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak her türlü vize başvuru işlemlerinde bildirilen kurallar doğrultusunda hazırlanacak başvuru belgelerinin temin edilerek, Başkonsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Çin asıllı yabancılar ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin Başkonsolosluğu’na şahsen başvuru yapmaları gereklidir. Çin’e gidiş amacınıza göre uygun vize türünüzü seçiniz.

Çin C Vizesi: C vizesi uluslararası ulaşım araçlarını kullanan yabancı mürettebat için verilir. Taşımacılıkla ilgili görevleri kapsayan C vizesi uçak, tren, sınır ötesi ulaşım, denizcilik sektöründe uluslararası çalışan mürettebat ve aileleri, karayolu taşımacılığında motorlu taşıt sürücüleri başvurabilirler.

Çin D Vizesi: Çin’de sürekli oturma izni alacak kişilere verilmektedir. Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde ikamet başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Çin F vizesi: İş ve araştırma amaçlı seyahatlerde kullanılan vizedir. Karşılıklı değişim, ziyaret, araştırma gibi nedenlerle Çin’e gidecek olan kişilerin başvurduğu bir vize türüdür.

Çin G Vizesi:  Çin’den transit geçiş yapacak şahıs başvuruları için verilen bir vize türüdür.

Çin J1 Vizesi: Çin’de uzun süreli bulunan basın kurumlarının yabancı uyruklu 180 günden fazla kalmaları gereken gazetecilerin başvurularında verilen vize türüdür. Vize sahiplerinin Çin’e giriş yapmalarının ardından 30 gün içinde ikamet edecekleri yerdeki ilçe düzeyi üstündeki Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’ne ikamet belgesi almak için başvuruda bulunmaları gereklidir. Çin Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Bölümü’nün vermiş olduğu vize bildirim yazısı olduğu kadar gazetecinin bağlı olduğu medya kurumuna ait resmi yazı gerekmektedir.

Çin J2 Vizesi: Çin’de 180 günden az kalmak ve kısa süreli röportaj yapmak amacıyla ziyarette bulunacak yabancı uyruklu gazetecilerin başvurularında verilen bir vize türüdür. Çin Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Bölümü veya Çin’e ait yetkilendirilen kurum vize bildirim yazısı olduğu kadar basın mensubunun bağlı bulunduğu medya kurumuna ait resmi yazı.

Çin L Vizesi: Çin’e turizm amaçlı gidecek olan kişilerin turist vizesi başvurusu yaparak grup olarak başvurduğu vize türüdür. (Çin 15 Şubat 2016’da bireysel turistik vize başvuru işlemlerini kabul etmeyip turistik grup vizesi başvurularını kabul etmektedir.)

Çin M Vizesi: Çin’e ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla Çin’e gidecek kişilerin başvurduğu bir vize türüdür.

Çin Q1 Vizesi: Aile Birleşimi ve Çin’de oturum amaçlı verilen bir türüdür.

  • Çin vatandaşının aile bireyi.
  • Çin’de sürekli olarak oturma izni olan yabancıların aile bireyleri, örneğin; eş, anne baba, çocuk, çocukların eşleri, kardeş, anneanne, babaanne, dede, torun. Çin’e giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde oturum için başvuru yapılması gereklidir.
  • Evlatlık: Evlatlık alınan kişinin vize başvuru işleminin Çin’e girdikten sonra 30 gün içinde yapılması gereklidir.

Çin Q2 Vizesi: Çin’e kısa süreli, 180 günden az seyahat amaçlı ziyaret için verilen vize türüdür. Çin’de yaşayan Çin vatandaşlarının akrabaları ve süresiz Çin’de oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin akrabaları için verilen bir vize türüdür.

Çin R Vizesi: Sanatçılara ve hayati önem taşıyan durumlarda Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vize türüdür. Çin’in ihtiyaç duyduğu yabancı uyruklu üst düzey yetenekler veya acil ihtiyaç duyulan uzman kişilere verilen bir vize tipidir.

Çin S1 Vizesi: Ziyaret amacıyla Çin’de 180 günden fazla kalma amacıyla Çin’de çalışan, öğrenim gören, ikameti bulunan yabancı uyruklu kişilerin eşleri, anne, babaları, on sekiz yaşından küçük çocukları ve eşlerinin anne babası, başka özel durumlar için Çin’e gitmesi gereke kişilerin başvurduğu vize türüdür. Çin’e giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde ikamet başvurusunda bulunulması gereklidir.

Çin S2 Vizesi: Ziyaret amacıyla Çin’de 180 günden az kalma koşuluyla Çin’de çalışan, eğitim gören, ikameti olan yabancı uyruklu kişilerin eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları ve eşlerinin anne babası, kardeşleri, torunları, özel işler için Çin’e gitmesi gerekli olan kişilerin başvurduğu vize türüdür.

Çin X1 Vizesi: Çin’de 180 günden fazla öğrenim görmek amacıyla giden kişilerin başvurduğu bir vize türüdür. Çin’e giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde ikamet başvurusunda bulunulması gereklisir.

Çin X2 Vizesi:  Çin’de 180 günden az öğrenim amacıyla giden kişilerin başvuracağı kişilerin başvuracağı vize türüdür.

Çin Z Vizesi: Çin’e çalışma amaçlı gidecek olan kişilerin başvurduğu vize türüdür.  Çin’e giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde oturma başvurusunda bulunulması gereklidir.

Çin Vizesi Yeşil Pasaport

Çin’in Türk vatandaşlarına yönelik uyguladığı vize politikası vatandaşların sahip olduğu pasaport türlerine göre değişir. Hususi pasaport olarak da adlandırılan yeşil pasaport sahipleri Çin vizesi almalarında seyahat süreleri 30 günü aşmadığı müddetçe gerek yoktur. Çin vizesi yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için bu koşullar altında gerekli olmasa da bu kişiler pasaportlarının geçerlilik süresinin Çin seyahati sonrası en az 6 ay olup olmadığını kontrol etmelidirler.  30 günü aşan Çin seyahatleri içinse Çin vizesi yeşil pasaport sahibi kişiler için gereklidir. Yeşil pasaport sahibi kişiler Çin vizesi için başvuruları Beştepe Vize aracılığıyla hem daha kolay hem de daha sağlıklı bir şekilde yapabilmektedir. Çin vize başvurusu ve işlemleri hakkında detaylı bilgileri temsilcilerimizle e-mail veya telefon yoluyla irtibat kurarak alabilirsiniz.

Çin Vizesi İçin Pasaport Süresi

Çin vizesi için pasaport süresi planlanan Çin seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır. Çin vizesi için gereken pasaport süresini karşılamakla birlikte pasaportunuz vize bölümünde en az 2 boş sayfaya sahip olmalı, herhangi bir şekilde zarar görmüş olmamalıdır. Ayrıca, 30 günü aşmayan seyahatler için Çin vizesi almaya gerek olmayan hizmet, hususi, diplomatik pasaport sahibi kişilerin de Çin seyahati için pasaport süresi planlanan Çin seyahati sonrası az 6 ay olmalıdır. Çin seyahati veya Çin vizesi için pasaport süresi konusunda harekete geçmeden önce kontrol yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Çin Vize İstiyormu?

Çin’in ekonomi açısından Dünya’da önemli bir yere sahip olması, turistik özellikleri, eğitim alanında ileri düzeyde olması, bu ülkedeki çok sayıdaki vatandaşların ülke dışında yakınları olması sebebiyle çok sayıdaki insan Çin’e seyahat etmek istemektedir. Bu sebeple çok sayıdaki insan Çin vize istiyormu şeklinde soru sorup Çin’e yasal olarak seyahat edebilme şartlarını öğrenmek istemektedir. Türk vatandaşlarından Çin vize istiyordur. Umuma mahsus pasaport sahibi kişiler Çin seyahatleri öncesinde Çin vizesi almalıdırlar. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi kişiler ise 30 güne kadar olan seyahatler için Çin vizeye tabi tutmuyor bu süreyi aşacak olan seyahatler içinse Çin vize istiyordur. Türkiye’de Çin Vizesi için başvurular Çin Başkonsolosluğu İstanbul ve Çin Büyükelçiliği Ankara’ya yapılmaktadır. Çin’in bu makamlarına başvuruları Beştepe Vize sizin adınıza yapabilmektedir. Beştepe Vize şubelerimiz İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep, İzmir ve Türkiye’nin diğer yerlerinde yaşayan kişilerin Çin vize işlemleri için başvurularını yapabilmektedir.

Çin Vize Danışmanlık

Çin vize danışmanlık alanında uzman olan Beştepe Vize temsilcilerimiz, Çin vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Çin vizesi için gereken evrakların listesi ve Çin vize başvuru işlemleri hakkındaki bilgilere Çin vizesi için hazırlanan sayfalarımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz. Çin vize başvurusuna dair detaylı bilgiler, soru ve sorunlarınız için Beştepe Vize kurumumuzun Çin vize danışmanlık konusundaki profesyonel temsilcilerimizle telefonla ayarak iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın. Beştepe Vize temsilcilerimiz Çin vize danışmanlık konusundaki hizmeti vize başvurusunun gerçekleşmesinden sonra da sürdürmeye devam ederek Çin vize işlemleri sırasında Çin makamlarının sizden özel bir talebi olması halinde sizinle iletişime içinde olup size yardımcı olmaktadır. Çin vize işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.