Fransa Çalışma Vizesi

Değerli ziyaretçimiz; Fransa Çalışma Vizesi için hazırlayacağınız evrakların güncel olduğundan emin olunuz. Bu sayfada Fransa Çalışma vizesi  için gereken evrakları görebilirsiniz.

Fransa vize işlemlerinizin onay sürecinde kesin ve tam yetki Fransa Konsolosluğu’na aittir. Beştepe Vize olarak görevimiz evraklarınızı hızlı ve doğru bir şekilde konsolosluk onayına sunmaktır. Sol menüdeki iletişim bilgilerinden temsilcilerimize ulaşın.

Fransa Çalışma İzni Vizesi nasıl alınır?

Fransa’da 90 günden fazla kalmayı ve çalışmayı planlıyorsanız uzun süreli geçerliliğe sahip çalışma izni vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.  Fransa’da çalışma izni vizesi için başvuruda bulunduğunuzda, çalışma izni vizesinin size sağlayacağı imkanlardan en önemlisi oturum iznidir. Fransa oturum izni işlemleri ve Fransa çalışma izni başvuruları birbiriyle paralel işleyen bir süreçtir. Fransa çalışma izni vizesi için size verilen süre ki genellikle başlangıçta 1 yıldır, aynı zamanda oturum izninizin de süresini belirler. Fransa’da kaldığınız süre boyunca her vize yenileme işleminde çalışma izni ve oturum izni süresi Fransa’daki idari makamlara yapılacak olan başvurularla uzatılabilmektedir.

Fransa Çalışma İzni Başvurusu nasıl yapılır?

Fransa çalışma vizesi için hem yurtiçinden hem de Fransa’dan başvuru imkanları bulunmaktadır. Türkiye’de işlemler Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine yapılacak başvurularla gerçekleşirken, yurt dışından yapılan çalışma izni başvuruları Fransa’daki muhtemel işvereniniz tarafından başlatılacaktır. Bu nedenle çalışma vizesi başvurusunda bulunmadan önceden Fransa’da çalışmayı planladığınız işyeriyle Fransa yasaları çerçevesinde bir iş sözleşmesi yapmanız gerekecektir. Bu iş sözleşmesi diğer başvuru evraklarıyla birlikte Fransa’da bulunan işvereniniz tarafından Fransa Çalışma Bakanlığı ve Fransa Göç ve Entegrasyon dairesinin onayına sunulmalıdır.

Fransa Çalışma İzni vizesi randevusu nereden alınır?

Hem Türkiye’den hem de Fransa’dan yapılan başvurularda Konsolosluk ve Büyükelçilikler sizden görüşme talep edebilir. Bu görüşmelerde işi yapabilme yetkinliğinize, deneyiminize, Fransızca dil bilginizin seviyesi gibi Fransa’da ikamet etme gerekçelerinizin doğruluğu yetkililer tarafından kontrol edilir. Fransa çalışma vizesi başvurularınızı başvuruda bulunduğunuz işin niteliğine göre hazırladığınız evrakların Türkiye Fransa Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine sunumunu tamamladıktan sonra Fransa’ya gittiğinizde Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Konsolosluklara sunmanız gereken evraklar Fransa’da yaşayacağınız bölgenin ve çalışacağınız işin mahiyetine göre değişiklikler içerme olasılığı vardır. Bununla birlikte aşağıdaki listesini sunduğumuz Fransa çalışma vizesi için gereken evrakları başvuruda sunmak zorunludur. Fransa çalışma vizesi için yürütülecek işlemler hem Fransa’daki ilgili makamlar hem de Türkiye’deki konsolosluklar üzerinden yürütüleceğinden, başvuru sırasında sorun yaşamamanız için bu evrakların bir kopyasını yanınızda bulundurmanızı öneririz. Ayrıca Fransa’daki idari birimlere (Fransa Çalışma Bakanlığı ve Fransa Göç ve Entegrasyon Dairesi) yapılan başvurularda Fransa çalışma vizesi için gereken evrakların noterden onaylanmış Fransızca tercümeleri talep edilmektedir.

Fransa Çalışma İzni Vizesi için gereken evraklar nelerdir?

 1. Pasaportun aslı : 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve vize başvurusu tarihinden itibaren 1 yıl daha fazladan geçerlilik süresi olmalıdır. Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların Schengen vize sayfalarının foto kopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.).
 2. Dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen başvuru formu (formun İngilizce veya Fransızca doldurulması gerekecektir)
 3. Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş, beyaz fonlu iki adet vesikalık fotoğraf (35X45 abatlarında). Fotoğrafın arka sına isim soy isim yazılması gerekiyor. 2 fotoğraf.
 4. Gidiş uçak rezervasyonları (varsa)
 5. İş akdi (orijinal ve fotokopi )
 6. Sağlık raporu, ingilizce ya da fransızca düzenlenmemişse bu dillere noter onaylı çevirisi
 7. Adli sicil belgesi, ingilizce ya da fransızca düzenlenmemişse bu dillere noter onaylı çevirisi ve apostili ve photokopisi
 8. Doğum belgesi, ingilizce ya da fransızca düzenlenmemişse bu dillere noter onaylı çevirisi ve apostili
 9. Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için: Turkiye’de oturma izni fotokopisi (en az vize bitiş tarihine kadar geçerli olmalıdır)
 10. Acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.
 11. Vize ve servis ücreti (nakit ve Türk lirası olarak başvuru ofisimizde ödenecektir)