Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi için gerekli olan evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. Beştepe Vize temsilcilerimizi arayarak Rusya çalışma vizesi için gerekli olan güncel evrak listesini e-mail yoluyla tarafınıza gönderilmesini isteyebilirsiniz. Çalışma vizesi için gerekli olan belgeleri hazırlayıp kargo ile tarafımıza gönderdiğiniz takdirde vize başvuru işlemlerinizi sizin adına yapabilmekteyiz. Rusya çalışma vizesi başvurusunda, vize başvuru sahibinin Rusya Konsolosluğu’nda şahsen bulunmasına gerek yoktur. Beştepe Vize olarak sizin için vize başvurunuzu takip edebilmekteyiz.

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında olan 30 günü aşmamak şartıyla iki ülke arasında olan vizesiz olarak seyahat etme hakkı veren anlaşma 1 Ocak 2016 yılından itibaren Rusya Federasyonu tarafından durdurulmuştur. Bu karar hala yürürlükte olup Umuma mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Rusya vizesi almak zorundadır. Sadece Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla Rusya’ya yapacakları seyahatte vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Rusya çalışma vizesi pasaporta işlenen bir vize tipidir.

Rusya çalışma vizesi için pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi ve 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Rusya çalışma vizesi için başvuru formundaki bilgilerin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu çalışma vizesi başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması konusunda çok hassas olup başvuru formunda yazılmış olan yanlış bilgiler Rusya çalışma vizesi başvuru sürecini uzatabilmekte ya da başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Beştepe Vize olarak Rusya çalışma vizesi başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanızda yardımcı olmaktayız.

Rusya Konsolosluğu, tüm Rusya vize tipleri için davetiye alınmasını zorunlu tutmaktadır. Rusya Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip yalnızca Rusya’daki yetki verilen makamlar tarafından hazırlanmış ve onaylanmış davetiyeleri olan şahısların vize başvurularını kabul etmektedir. Davetiye, başvurulan vizenin türüne göre değişkenlik gösterip Rusya’da bulunan yetkili makamlar davetiyenin içeriğine önem vermektedirler. Çalışma vizesi için davetiye için şahsen başvuru yapmanız durumunda bir buçuk ay gibi sürede davetiyeyi temin edebilirsiniz. Beştepe Vize olarak davetiyeyi daha kısa bir sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi kısa zamanda temin edip Rusya Konsolosluğu’na verebilmek için Beştepe Vize temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya’da faaliyet gösterene şirketler belirli sayıda Türk vatandaşını iş dolayısıyla istihdam etmektedirler. T.C. vatandaşlarının Rusya’da çalışabilmeleri için çalışma vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize başvuru işlemi Rusya’da çalışacakları şirket ile birlikte yürütmeleri gereklidir.

Rusya çalışma vizesi her ne kadar ticari bir faaliyet gibi görünse de ticari vize kapsamına girmemektedir. Ticari vizeyi içeren amaçlar fuar, konferans, iş görüşmeleri, etkinlik, uluslararası şirket görüşmeleri ya da faaliyet alanı birbirlerine yakın şirketlerin çalışan ve yöneticilerinin yurtdışındaki ticari görüşmeleriyle ilgili etkinlikleri kapsamaktadır.

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu’ndan çalışma vizesi almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye etmelidirler. Çalışma vizesinin uzatılması yine Rusya Göçmen Bürosu’nun inisiyatifindedir. Çalışma vizesinin süresi yapılan işe ya da anlaşmaya bağlı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Rusya çalışma vizesi sadece tek girişli ve en fazla 90 gün sürelidir. Özel bir durum olması halinde ya da başvuru sonrasında Rusya Konsolosluğu’nun gerekli görmesi durumunda ek belge isteyebilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Ücreti 

Rusya çalışma vizesi ücreti zamanla değişkenlik gösterebilmektedir.  Rusya çalışma vizesi için Beştepe Vize’ne yapılan başvurularda Rus Konsolosluğu’na ödenmesi gereken vize başvuru ücretinin yanı sıra servis ücreti ve hizmet bedeli istenmektedir. Konsolosluk, Rusya çalışma vizesi ücretini başvurunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için talep etmektedir. Bu nedenle güncel olan Rusya çalışma vizesi ücreti hakkında daha fazla bilgi almak için Beştepe Vize temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu harç bedelleri başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenmekte ve vizenin reddedilmesi halinde iade edilmemektedir. Rusya çalışma vizesi için evraklarınız tarafımıza ulaşmadan önce bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Vize başvuru belgelerinizi içeren dosya tarafımıza ulaştıktan ve işleme konulduktan sonra Rusya çalışma vizesi ücretini ödeyebilirsiniz.

Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir.

Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Rusya çalışma vizesi için aşağıda bulunan evrakların hazırlanması gereklidir:

  • Davetiye: Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye
  • Pasaport: En az 6 geçerliliği ve 2 sayfası boş olan pasaport. (Noter tasdikli ve Rusça çevirisi olmalıdır)
  • Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz 3,5×4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Diğer bütün evraklar gibi fotoğrafın da güncel ve yeni olması gereklidir.
  • Apostil ile tasdiklenmiş diploma fotokopisi (Rusya’da noterden onaylı)
  • Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.

Rusya çalışma vizesi çok girişli alınması gerekli olan bir vize tipidir. Çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl zaman aralığında değişebilmektedir.  Davetiye başvurusu ise çalışma izni başvurusunun ardından yapılmaktadır. Davetiyenin çıkış süresi 7-10 iş günüdür. Fakat davetiyenin süresi 3 aylık bir zamanı kapsamaktadır ve bu davetiyle tek giriş hakkı verilmektedir. Çalışma vizesi ile Rusya’da ikamet ediliyorsa şirketin davetiyesine gerek bulunmamaktadır.

Rusya çalışma izni başvurusunun ardından çıkan çalışma kartının alınması 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Tek girişli davetiye ile Rus Konsolosluğu’na başvuru sonucu alınır. Fakat bu süreç Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra uzayabilme ihtimali vardır.

Rus Konsolosluğu’nun randevularının yoğun olması veya ek evrak talebi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin çıkış süresi uzamaktadır. Bu nedenle Rusya çalışma vizesini planladığınız seyahatin gidiş tarihinden önce en az 2 hafta öncesinden başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.

Vize başvuru işlem süresi Rus Konsolosluğu’nun talebine göre değişkenlik gösterebilir. Acil durumlar için vize başvuru işlemleri hızlandırabilmektedir. Bu gibi acil durumlar için süre 3 iş günü veya daha kısa bir zaman olabilmektedir.