Rusya Turistik Vizesi

Rusya Turistik Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya turistik vizesi başvuruları için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir. Rusya turistik vizesi ile Rusya Federasyonu sınırları içinde en fazla 30 gün kalabilir en fazla 2 giriş yapabilirsiniz. Eğer birden fazla giriş yapacaksanız bunun seyahat planınızda açıklaması gerekmektedir. Vize süresinin Rusya’dan uzatılması mümkün değildir.

Pasaport

Rusya seyahatiniz sonrası en az 6 ay geçerli olması gereken pasaportunuzun vize etiketi işlenebilmesi için boş sayfalarını olması gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalı ve biyometrik özellikle taşımalıdır. T.C. pasaportunuzdaki bilgilerin kimlik bilgilerinizle uyumlu olması şarttır. Herhangi bir sebeple kimlik değişimi yaptıysanız pasaportunuzdaki bilgilerden önce kimlik bilgileriniz dikkate alınacağından yeni bir pasaport çıkartmanız gerekecektir.

Fotoğraf

Biyometrik özellikte olması gereken fotoğrafınız 35 x 45 mm ebatında olması Rus Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Dini sebepler dışında kullanılan giysiler haricinde yüzün net olarak görülmesini engelleyecek her türlü unsurun olmaması, gözlüklü fotoğraflarda gözlük camlarının koyu olmaması diğer dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Kimlik Fotokopisi

Kimliğinizi eğer yeni çıkarılmış bir kimlik değilse kimlikte kullandığınız fotoğrafı kullanmamanız gerekir. Ayrıca güncel olmayan, eski vize başvurularınızda kullandığınız fotoğraflar da kabul edilmemektedir.

Voucher

Rusya seyahatin acentesi veya tur operatörü tarafından gönderilecek olan bu belge Rusya’ya turistik amaçlı seyahat edecek kişinin kabul onay evrakıdır. Rusya’daki tur operatöründen orijinal olarak gelmesi gereken voucher’ın nasıl alınması gerektiğine dair bilgiyi ve desteği Beştepe Vize Rusya departmanımızı arayarak alabilirsiniz.

İkamet Belgesi

Sadece Türkiye’deki yabancı uyruklulardan talep edilen ikamet belgesinin seyahat sonrası 6 ay geçerli olması gerekmektedir. T.C. vatandaşlarının bu belgeyi sunmasına gerek yoktur.

Rusya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya turistik vizesi 1 ay süre ile en fazla 2 girişli olarak alabileceğiniz bir vize türüdür. Rusya turistik vizesi ile Rusya Federasyonu sınırları içinde 30 gün serbest dolaşım hakkınız bulunmaktadır Vize kategorsinin adından anlaşılacağı gibi seyahat amacınız turistik olarak belirlenmiş olacaktır. Rusya turistik vize başvurularında da Rusya’daki seyahat acentesi veya tur operatöründen davetiye niteliği taşıyan Voucher’ın alınması gerekecektir. Beştepe Vize temsilcilerimizi voucher’ın temini ile ilgili olarak size yardımcı olabilmektedirler.

Rusya vizesi için belirtilen evraklara ek olarak konsolosluğun ek evrak talepleri olabilmektedir. Normal şartlarda biyometrik bilgi ibrazı ve randevu gibi uygulamaların olmadığı Rusya turistik vize başvurularında istisnai durumlardan Rus Konsolosluğu başvuru sahibini mülakata çağırabilir.

Rusya turistik vizesi Türk vatandaşları için kültürel etkinlikler, turistik geziler yapmak için turizm amaçlı, belirli bir kısa dönem için Rusya’yı ziyarete gidecek olan kişilere verilmektedir.

Rusya turist vizesinin en fazla geçerli olabilecek gün sayısı 30 gündür. Rusya turistik vizesi,

Ticari görüşme, fuar ve açık artırmalara katılmak, herhangi bir tedavi veya sınav durumu için izin verebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda seyahatin amacının belirtilmesi önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra turistik vize alabilmek için ziyaret sebebi kategorisine özel bir nedenle ziyaret eklenmelidir. Bu sayede turistik vizeniz katılım sağlayacağınız etkinliğin zamanına en uygun şekilde gün sayısı verilebilecektir. Ancak bu süre 30 günü geçmemektedir.

ÖNEMLİ NOT: Rusya turistik vizeleri tek ya da çift girişli bir vize türüdür. Çok girişli çıkışlı vizeler, turistik sebeple giden kişinin Rusya ve Rusya’ya komşu olan diğer ülkelere ya da geri dönüş yolunda Rus sınırlarını kullanacağı ülkelere yapacağının gerekli evraklarla kanıtlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Turist olarak gidecek şahsın biletinde ya da acente tarafından belirtilmiş olması gereklidir.  Çift girişli (2 girişli) Rusya vizesi ile Türkiye’den seyahat eden kişi, çift girişli vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra federal bölgelerde bulunan bir özek bölgeye geçer ve tekrar Rusya’ya dönüş yaparsa çift girişli vizesini kullanmış olur. Dolayısıyla çift girişli vizenin kullanım hakkı dolmuş olur.

Özel vize gerekli evraklar

Türk vatandaşlarının özel vize başvurusu yapabilmeleri için aşağıdaki evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir.

  • En az 6 ay geçerliliği olan, 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
  • 2 adet 3,5×4,5 cm ölçülerinden arka fonu beyaz fotoğraf.
  • Rusya vatandaşı tarafından gönderilen, göçmenlik ofisinin onay verdiği davetiye,
  • Rusya vatandaşının ailesi yabancı ülke vatandaşıysa, Rusya vatandaşı aile üyesi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru formu.
  • Rusya’da yasal olarak yaşamakta olan Türk vatandaşı tarafından yakın aile üyelerini davet amacına istinaden yazılmış noter onaylı başvuru evrakı.
  • Vize başvuru sahibi tarafından acil durumlar için yapılan vize başvurularında özel vize verilebilir, hastalık, bir yakının ölümü ya da diğer acil durumlar.
  • Özel vize, çok veya tek giriş çıkışlı olmak üzere en fazla 90 gün süre ile verilir.

Beştepe Vize Rusya vizesi işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle hizmet vermektedir. Rusya vizesi başvuruları şahsen kabul edilmekle birlikte başvurularda şahsen bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya vizesi işlemlerinizi zaman kaybetmeden yapmak Beştepe Vize temsilcilerimizi arayarak gerekli evrak listesini talep edin. Rusya vizesi için gerekli evraklar size mail olarak gönderilecektir. Evraklarınızı hazırladıktan sonra Beştepe Vize Rusya temsilcimize kargo yaparak veya elden ulaştırabilirsiniz. Rusya vizesi için gerekli evrakları içeren dosyanız bize ulaştıktan sonra varsa ek evraklar tespit edilir ve gerekli bildirim tarafınıza mail veya telefon ile yapılmaktadır.

Rusya turist vizesi kaç günde çıkar?

Rusya turistik vize işlemlerinde başvuruların sonuçlanma süresi 4 ila 7 iş günüdür ancak Rus Konsolosluğunun tatil olduğu, kapalı olduğu günler bu süreye dahil edilmez. Ayrıca Rusya vizesi işlemlerinde tek yetkili makam Rus Konsolosluğu olduğundan vizenin çıkış süresini geciktirebilecek ek evrak talebi gibi durumlarda vize çıkış süresi de uzayabilmektedir. Beştepe Vize dosyanızı Rusya Federasyonunun belirlediği vize usullerine göre başvuru yapmanızda size destek olmaktadır.

Rusya vize işlemlerinde ekspres vize uygulaması Rusya’ya acil seyahat etmesi gereken T.C. vatandaşlarına vizelerini 48 saat içinde almalarına olanak tanımaktadır. Rusya ekspres vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hemen başvuru yapmak için Rusya Beştepe Vize departmanımızı arayın.

Rusya turistik vize ücreti

Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir.

Rusya vize ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, davetiye alımı ve Beştepe Vize koordinasyon ücretlerini içermektedir. Beştepe Vize Rusya vizesi işlemlerinin takibini başından sonuna kadar yapmaktadır. Evraklarınız Rusya Federasyonunun belirlediği vize kriterlerine göre tarafımızdan değerlendirildikten sonra size gerekli tavsiyelerde bulunulur, başvurunuzu sağlamlaştıracak ölçütler bildirilir.